Ринок кіберстрахування – думка Уоррена Баффета

Уоррен Баффет стурбований потенційними “величезними втратами” на зростаючому, але все ще крихітному ринку кіберстрахування.

Кіберстрахування – це метод управління ризиками, за допомогою якого ризики користувачів мережі передаються страховій компанії за страхову премію.

Уоррен Баффет та керівник страхової компанії Berkshire Hathaway Аджит Джайн разом виступили під час нещодавніх щорічних зборів акціонерів компанії Berkshire Hathaway. Їх месседж полягав в тому, що кіберстрахування, хоча наразі і є прибутковим, але все ще має занадто багато невідомих і ризиків для Berkshire, як для величезного гравця на страховому ринку.

Berkshire Hathaway Inc. – величезна американська холдингова компанія зі штаб-квартирою в Омасі, штат Небраска. Заснована в 1839 році як виробник текстилю, вона з 1965 року перетворилася на великий конгломерат під керівництвом голови та головного виконавчого директора Уоррена Баффета. Berkshire входить до першої десятки індексу S&P 500. Страхові бренди компанії включають автостраховика GEICO та перестрахувальну компанію Gen Re.

Кіберстрахування стало “дуже модним продуктом”, – зазначив Аджит Джайн на щорічній зустрічі. І воно приносить гроші страховикам, принаймні на сьогоднішній день. Він описав поточну прибутковість як “досить високу” – щонайменше 20% від загальної суми премії осідає в кишенях страховиків. Але в Berkshire застерігають агентів, що вони повинні бути обережними. Основною причиною є складність оцінки того, як збитки від одного інциденту не перетворяться на сукупність потенційних кібер-збитків. Аджит Джайн навів гіпотетичний приклад, коли платформа великого хмарного провайдера “зупиняється”.

“Цей потенціал агрегації може бути величезним, і нас лякає те, що ми не зможемо закрити прогалину в найгіршому випадку”, – сказав він.

“Немає місця, де подібна дилема постає в більшій мірі, ніж в кіберпросторі, – додав Уоррен Баффет. “Ви можете отримати сукупність ризиків, про які ви навіть не мріяли, і які можуть бути гіршими, ніж землетрус, що стався десь”.

Галузеві аналітики загалом кажуть, що хоча певна обережність Berkshire виправдана, загальний стан ринку страхування кібербезпеки стабілізується, оскільки він стає прибутковим. А Джеральд Гломбіцкі, старший директор американської страхової групи Fitch Rating, зазначає, що Berkshire Hathaway випускає поліси кібербезпеки, незважаючи на обережність Баффета. Згідно з аналізом Fitch, Berkshire Hathaway є шостим найбільшим емітентом таких полісів. Chubb, в який Berkshire нещодавно оголосив про великі інвестиції, та AIG є найбільшими.

“Зараз страхування кібербезпеки залишається життєздатною бізнес-моделлю для багатьох страховиків, – сказав Джеральд Гломбіцкі. За словами Гломбіцкі, це все ще крихітний ринок, на який припадає лише один відсоток усіх виданих полісів. Оскільки бізнес у сфері кібербезпеки настільки малий, це дає страховим компаніям можливість впроваджувати різні політики, щоб побачити, що працює, а що ні, не піддаючи себе величезному ризику.

“Існує елемент непередбачуваності, який дуже турбує, і я розумію, звідки він береться, але я думаю, що дуже важко повністю уникнути кібер-ризиків”, – зазначив Джеральд Гломбіцкі. Він додав, що досі не було жодного значного судового процесу, який би встановлював вину або перевіряв межі полісів, і поки суди не розглянуть деякі справи про вину, деякі страховики можуть діяти більш обережно.